Posiadanie własnego domu lub mieszkania w wieku zaledwie dwudziestu lat, to marzenie ogromnej ilości młodych ludzi. Na szczęście, przy odrobinie samozaparcia może udać nam się zaciągnąć kredyt hipoteczny już w tak młodym wieku.

O ile zaciąganie kredytu hipotecznego bez wkładu własnego może być nieco ryzykowne (szczególnie, gdy nasz portfel nie pozwala na większą swobodę wyboru banku), o tyle przy chociażby dwudziestoprocentowym wkładzie do kredytu hipotecznego możemy liczyć na naprawdę tanią pożyczkę.

Wymarzony dom w wieku 20 lat?

Opowiadanie o ty, że każdy z nas, przy odpowiednim nakładzie pracy i własnych sił, mógłby zamieszkać we własnym, wymarzonym domu lub mieszkaniu oczywiście można włożyć między bajki. Niektórzy z nas po prostu nie mają na tyle odwagi, by: zaciągnąć tani kredyt na dom i spłacać go przez kolejne kilkadziesiąt latporzucić większość codziennych zajęć i skupić się na zarabianiu pieniędzyuświadomić rodzinie i znajomym, że dom to nasze największe marzenie, na którym od dziś chcemysię skupić.

Osiągnięcie celu, jakim jest wymarzony dom może być możliwe tylko w określonych przypadkach. Po pierwsze, musimy mieć jakieś podstawowe źródło dochodu. Pieniądze będą nam potrzebne nie tylko, by wpłacić je jako pierwszą ratę kredytu, ale także na pokrycie wszelkich kosztów związanych z kredytem hipotecznym.

Pieniądze będą nam oczywiście potrzebne nie tylko teraz, ale także przez następne kilkadziesiąt lat, bo tyle najczęściej trwa spłata kredytu na dom.

Praca, comiesięczny dochód i tani dom

Aby nasza podróż przez życie z kredytem hipotecznym nie była męką, musimy skupić się na trzech najważniejszych aspektach. Są nimi:

  • Praca. Może to być praca na etacie lub nasza własna firma. Możesz też być tzw. freelancerem, czyli samemu dyktować sobie rodzaj i tempo pracy.
  • Comiesięczne wpływy na konto bankowe. Dochody muszą być na tyle wysokie, by pokrywać ratę kredytu hipotecznego, a dodatkowo pozwalać na odłożenie jakiejś (choćby niewielkiej) sumy pieniędzy.
  • Tani dom. Mieszkanie lub dom, jakie mamy zamiar kupić lub wybudować musi być naprawdę tanie. Możesz oszczędzić na materiałach budowlanych, opłatach, kredycie hipotecznym, prowizjach i marżach banku. Tutaj liczy się Twoja inwencja.

Zaciągnięcie kredytu na dom w wieku 20 lat to naprawdę spory wyczyn i z całą pewnością nie znajdziemy w naszym kraju jakiejś ogromnej liczby dwudziestolatków, posiadających własny dom. Ten trend z pewnością zmieni się w najbliższym dziesięcioleciu, bo młodzi ludzie odkrywają sposoby na szybsze i mniej stresujące zarabianie pieniędzy, co umożliwi im znacznie szybsze spełnianie marzeń.